Poradnia Leczenia Zaburzeń Snu Grodzisk Mazowiecki
Primula Clinic Poradnia Leczenia Zaburzeń Snu w Grodzisku Mazowieckim jest miejscem, w którym
zajmujemy się diagnozą i skutecznym leczeniem Obturacyjnego Bezdechu Sennego.
Nasza Poradnia Leczenia Zaburzeń Snu wyróżnia się:
- doświadczonym zespołem
- indywidualnym podejściem do pacjenta
- sprawdzoną metodą leczenia Obturacyjnego Bezdechu Sennego
Poradnia świadczy usługi odpłatnie.
dr Paweł Basiukiewicz
Kardiolog, elektrokardiolog, specjalista chorób wewnętrznych
Cena Konsultacji: 250 zł
dr Agnieszka Bednarska
Pulmonolog, specjalista chorób wewnętrznych
Cena Konsultacji: 250 zł
Aparat CPAP – refundowany przez NFZ Aparaty CPAP dla chorych ubezpieczonych są częściowo refundowane przez NFZ (tj. 1890 zł).
Refundacja jest możliwa na podstawie wniosku o dofinansowanie sprzętu wystawionego przez lekarza specjalistę po przeprowadzonej diagnostyce i zdiagnozowaniu bezdechu. Jeżeli u chorego zdiagnozowano umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności, w kosztach refundacji mogą uczestniczyć ośrodki pomocy: MOPS, PCPR, PFRON.
Obturacyjny Bezdech Senny
Bezdech senny to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia
Podczas snu mięśnie kontrolujące górne drogi oddechowe rozluźniają się. Ich nadmierne rozluźnienie powoduje opadanie podniebienia miękkiego oraz języczka, a w następstwie – zwężenie górnych dróg oddechowych. Wówczas niektóre osoby zaczynają chrapać. Zbyt duże zwężenie dróg oddechowych powoduje problemy z oddychaniem, a ich całkowite zablokowanie, skutkuje chwilowym zatrzymaniem oddychania – tzw. obturacyjnym bezdechem sennym. Takie przerwy w oddychaniu mogą trwać od kilku do kilkunastu sekund i powtarzać się nawet kilkaset razy w ciągu nocy.
Powstaje wrażenie duszenia się, po którym następuje przebudzenie i powrót akcji oddechowej. Osoba chrapiąca zwykle nie pamięta nocnych epizodów bezdechów sennych.
Obturacyjny bezdech senny (OBS, ang. – OSA – obstructive sleep apnea) to bardzo powszechna przypadłość dotykająca głównie osób po 40 roku życia, z nadwagą, cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym. Podstawowym czynnikiem ryzyka OBS jest otyłość. Choroba jest tak powszechna, iż ocenia się, że może dotykać aż 25% osób po 40 rż. OBS polega na występowaniu podczas snu epizodów spłycenia oddechu lub bezdechu – objawia się to najczęściej głośnym chrapaniem podczas spłycenia fazy snu, kiedy konieczne staje się nabranie powietrza. Powtarzające się epizody bezdechów powodują przewlekłe niedotlenienie organizmu, przede wszystkim mózgu i serca i prowadzi do:
– zmęczenia
– utraty koncentracji i uwagi
– depresji
– zasypiania w sytuacjach nietypowych (np. w samochodzie lub w pracy).
– cukrzycy
– niewydolności serca
– zaburzeń rytmu i przewodzenia
Rozpoznanie Obturacyjnego bezdechu sennego
Wykonuje się poligraficzne badanie snu (nocny pomiar saturacji, przepływu oddechowego, tętna, pozycji ciała oraz ruchów oddechowych) przy pomocy przenośnego urządzenia. Po zdiagnozowaniu problemu -bezdech senny możemy leczyć (bardzo skutecznie) aparatem CPAP – utrzymującym podwyższone ciśnienie w drogach oddechowych podczas snu.
Poligrafia pozwala na wykrycie zaburzeń oddychania podczas snu, głównie obturacyjnego bezdechu sennego oraz chrapania. Poligrafia jest uproszczoną wersją polisomnografii, którą można przeprowadzić w domu.
Badanie poligraficzne trwa jedną noc i nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak wieczorem przed poligrafią nie powinno się pić alkoholu ani kawy, a także stosować środków nasennych i uspokajających (chyba, że zostało to wcześniej ustalone z lekarzem). W przypadku przyjmowania leków działających na ośrodkowy układ nerwowy lub zmniejszających napięcie mięśni (stosowanych w leczeniu urazów i chorób kręgosłupa) należy poinformować o tym lekarza przed badaniem.
Po upływie nocy, podczas której odbywa się badanie poligraficzne pacjent zgłasza się w celu usunięcia urządzenia pomiarowego. Wynik jest znany po analizie zapisu.
Poligrafia pozwala na wczesne wykrycie bezdechu sennego i ocenić stopień zaawansowania. Dzięki temu można rozpocząć odpowiednie leczenie.
Koszt badania (wypożyczenie aparatu, diagnoza) – 350 zł
Pakiet – badanie + kosnultacja lekarska – 450 zł
Miareczkowanie CPAP
Miareczkowanie to nic innego jak proces wstępnego ustawienia ciśnień w aparacie do leczenia bezdechu, ponieważ badanie poligraficzne lub polisomnografia nie daje odpowiedzi na temat optymalnego ciśnienia i ustala się je na drodze próby zwanej miareczkowaniem.
Miareczkowanie jest prowadzone pod opieką lekarza Primula Clinic ale pacjent pozostaje w warunkach domowych.
Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, jednak należy zadbać o to by przed snem nie narażać się na czynniki, które mogłyby spowodować przekłamanie wyników. Wieczorem w noc pomiaru, nie należy pić alkoholu ani kawy, zażywać leków uspokajających ani nasennych (jeżeli nie zostało to skonsultowane z lekarzem).
Koszt (wypożyczenie aparatu, zdalny monitoring oraz konsultacja lekarska) 300 zł
Leczenie
Pacjenci z obturacyjnym bezdechem podczas snu powinni otrzymać zalecenie redukcji masy ciała (jeśli mają nadwagę lub otyłość) oraz podjęcia zdrowego aktywności fizycznej, przestrzegania diety, unikania przyjmowania środków nasennych i spożywania alkoholu przed snem.
Istnieje kilka strategii leczenia obturacyjnego bezdechu sennego (OBS):
- Redukcja masy ciała
- Rzucenie palenia
- Unikanie przyjmowania środków nasennych oraz spożywania alkoholu przed snem
- Wymuszanie pozycji bocznej w przypadku bezdechów występujących tylko w pozycji na wznak
- Leczenie przewlekłego nieżytu błony śluzowej górnych dróg oddechowych (alergie)
- Operacje korygujące drożność górnych dróg oddechowych
- Operacje bariatryczne
- Stosowanie protez powietrznych (CPAP).
Jednakże złotym standardem terapii bezdechu sennego jest metoda polegająca na wytwarzaniu stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (aparaty CPAP).
Terapia za pomocą CPAP wymaga noszenia maski, która jest podłączona za pomocą rurki do urządzenia dozującego powietrze pod ciśnieniem. To ciśnienie powietrza działa jak wspornik utrzymujący otwarte górne drogi oddechowe i zapobiegający bezdechowi.
Aparat CPAP
Za najprostszy i najskuteczniejszy sposób leczenia obturacyjnego bezdechu sennego uważa się wytwarzanie stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (aparaty CPAP). Umieszczony przy łóżku aparat CPAP dyskretnie dostarcza powietrze pod ciśnieniem przez rurkę i niewielką maskę lub system poduszek nosowych. Ciśnienie działa jak „szyna powietrzna” i powoduje, że górne drogi oddechowe pozostają otwarte, zapobiegając bezdechowi. Ten sposób leczenia obturacyjnego bezdechu sennego nie wymaga przyjmowania leków ani poddaniu się operacji. Dzięki niemu setki tysięcy osób na całym świecie mogą spokojnie spać i prowadzić zdrowsze życie. W wielu przypadkach korzyści ze stosowania aparatu CPAP są odczuwane natychmiast – często już podczas pierwszej nocy użytkowania.
Tak działa metoda wytwarzania stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych
Zasada działania jest bardzo prosta. W większości przypadków przyczyną bezdechu jest zapadanie się tkanek w gardle podczas snu i blokowanie przez nie dróg oddechowych. Aby temu zapobiec, stosuje się regulowany przepływ powietrza pod ciśnieniem. Powoduje on, że górny odcinek dróg oddechowych pozostaje otwarty i uniemożliwia wystąpienie bezdechu.
Powietrze pod ciśnieniem jest wytwarzane przez niewielkie urządzenie i wtłaczane do maski zakładanej na czas snu.
Dopóki pacjent wdycha powietrze wtłaczane pod ciśnieniem, którego wartość została dobrana przez lekarza, jego sen nie będzie zakłócany bezdechem.