Poradnia Leczenia Zaburzeń Snu Grodzisk Mazowiecki

Poradnia świadczy usługi odpłatnie.

Mężczyzna śpiący pod białą pościelą
Lekarz trzymający urządzenie medyczne do badania nu
Obturacyjny bezdech senny

Bezdech senny to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia

Podczas snu mięśnie kontrolujące górne drogi oddechowe rozluźniają się. Ich nadmierne rozluźnienie powoduje opadanie podniebienia miękkiego oraz języczka, a w następstwie – zwężenie górnych dróg oddechowych. Wówczas niektóre osoby zaczynają chrapać. Zbyt duże zwężenie dróg oddechowych powoduje problemy z oddychaniem, a ich całkowite zablokowanie, skutkuje chwilowym zatrzymaniem oddychania –  tzw. obturacyjnym bezdechem sennym. Takie przerwy w oddychaniu mogą trwać od kilku do kilkunastu sekund i powtarzać się nawet kilkaset razy w ciągu nocy.

Powstaje wrażenie duszenia się, po którym następuje przebudzenie i powrót akcji oddechowej. Osoba chrapiąca zwykle nie pamięta nocnych epizodów bezdechów sennych.

 • U osób z bezdechem sennym prawdopodobieństwo rozpoznania cukrzycy jest wyższe nawet do 70%! Aż 70% pacjentów z cukrzycą typu 2 cierpi na obturacyjny bezdech senny.

 • Ponad 50% osób ze zdiagnozowanym obturacyjnym bezdechem sennym cierpi na nadciśnienie tętnicze, co zwiększa ryzyko choroby serca.

 • 83% osób, u których wysokie ciśnienie krwi utrzymuje się pomimo przyjmowania co najmniej trzech leków, cierpi też na bezdech senny.

 • Wśród osób z obturacyjnym bezdechem sennym ryzyko zawału serca wzrasta 2-4 krotnie.

 • Na bezdech senny senny cierpi ponad 70% osób po udarze. OBS zwiększa ryzyko kolejnego udaru.

 • 80% osób ze zdiagnozowanym obturacyjnym bezdechem sennym jest otyłych.

 • Ryzyko spowodowania wypadku samochodowego przez osobę cierpiącą na OBS jest nawet 7-krotnie wyższe w porównaniu do osób zdrowych.

Zagrożenia poważnymi schorzeniami

Przeprowadzone niedawno badania wykazały związek między chrapaniem i bezdechem sennym a wieloma poważnymi schorzeniami. Nieleczone chrapanie i zespół bezdechu sennego mogą przyczyniać się do występowania wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca, udarów, cukrzycy typu 2 i depresji.

Bezdech senny jest groźny również dla kierowców. Przerwy w oddychaniu podczas snu ograniczające dopływ tlenu do krwi w konsekwencji powodują niedotlenienie całego organizmu i jego narządów. Często osoby z nieleczonym bezdechem sennym wstają niewyspane, mają problemy z koncentracją, w ciągu dnia zapadają w drzemki.

Kiedy organizm wykryje zatrzymanie oddechu podczas snu, ośrodek kontroli w mózgu powoduje wybudzenie celem zaczerpnięcia powietrza i wznowienia oddychania, po czym następuje zaśnięcie. Te cykle powtarzają się podczas snu. Brak tlenu i regularne gwałtowne wznawianie oddychania – godzina po godzinie, noc w noc – ogromnie obciążają organizm. Nawet jeśli rano pacjent odczuwa tylko niewielkie zmęczenie, to procesy zachodzące w organizmie są bardzo poważne w skutkach dla jego zdrowia.

Osoby z bezdechem sennym mają do wyboru kilka metod leczenia. Wybór najodpowiedniejszej metody należy omówić z lekarzem. Za najskuteczniejszą metodę leczenia obturacyjnego bezdechu sennego uważa się wytwarzanie stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (aparat CPAP).

Jak leczyć obturacyjny bezdech senny?

W zależności od nasilenia objawów choroby pacjenci kwalifikowani są do różnych metod leczenia. Pacjenci z obturacyjnym bezdechem podczas snu powinni otrzymać zalecenie redukcji masy ciała (jeśli mają nadwagę lub otyłość) oraz podjęcia zdrowego aktywności fizycznej, przestrzegania diety, unikania przyjmowania środków nasennych i spożywania alkoholu przed snem.

Istnieje kilka strategii leczenia obturacyjnego bezdechu sennego (OBS):

 • Redukcja masy ciała

 • Rzucenie palenia

 • Unikanie przyjmowania środków nasennych oraz spożywania alkoholu przed snem

 • Wymuszanie pozycji bocznej w przypadku bezdechów występujących tylko w pozycji na wznak

 • Leczenie przewlekłego nieżytu błony śluzowej górnych dróg oddechowych (alergie)

 • Operacje korygujące drożność górnych dróg oddechowych

 • Operacje bariatryczne

 • Stosowanie protez powietrznych (CPAP).

Jednakże złotym standardem terapii bezdechu sennego jest metoda polegająca na wytwarzaniu stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (aparaty CPAP).

Terapia za pomocą CPAP wymaga noszenia maski, która jest podłączona za pomocą rurki do urządzenia dozującego powietrze pod ciśnieniem. To ciśnienie powietrza działa jak wspornik utrzymujący otwarte górne drogi oddechowe i zapobiegający bezdechowi.

Aparat CPAP

Za najprostszy i najskuteczniejszy sposób leczenia obturacyjnego bezdechu sennego uważa się wytwarzanie stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (aparaty CPAP). Umieszczony przy łóżku aparat CPAP dyskretnie dostarcza powietrze pod ciśnieniem przez rurkę i niewielką maskę lub system poduszek nosowych. Ciśnienie działa jak „szyna powietrzna” i powoduje, że górne drogi oddechowe pozostają otwarte, zapobiegając bezdechowi. Ten sposób leczenia obturacyjnego bezdechu sennego nie wymaga przyjmowania leków ani poddaniu się operacji. Dzięki niemu setki tysięcy osób na całym świecie mogą spokojnie spać i prowadzić zdrowsze życie. W wielu przypadkach korzyści ze stosowania aparatu CPAP są odczuwane natychmiast – często już podczas pierwszej nocy użytkowania.

Tak działa metoda wytwarzania stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych

Zasada działania jest bardzo prosta. W większości przypadków przyczyną bezdechu jest zapadanie się tkanek w gardle podczas snu i blokowanie przez nie dróg oddechowych. Aby temu zapobiec, stosuje się regulowany przepływ powietrza pod ciśnieniem. Powoduje on, że górny odcinek dróg oddechowych pozostaje otwarty i uniemożliwia wystąpienie bezdechu.

Powietrze pod ciśnieniem jest wytwarzane przez niewielkie urządzenie i wtłaczane do maski zakładanej na czas snu.

Dopóki pacjent wdycha powietrze wtłaczane pod ciśnieniem, którego wartość została dobrana przez lekarza, jego sen nie będzie zakłócany bezdechem.

Aparat CPAP – refundowany przez NFZ Aparaty CPAP dla chorych ubezpieczonych są częściowo refundowane przez NFZ (tj. 1890 zł).

Aparat CPAP – refundowany przez NFZ Aparaty CPAP dla chorych ubezpieczonych są częściowo refundowane przez NFZ (tj. 1890 zł).

Refundacja jest możliwa na podstawie wniosku o dofinansowanie sprzętu wystawionego przez lekarza specjalistę po przeprowadzonej diagnostyce i zdiagnozowaniu bezdechu. Jeżeli u chorego zdiagnozowano umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności, w kosztach refundacji mogą uczestniczyć ośrodki pomocy: MOPS, PCPR, PFRON. Miareczkowanie aparatem CPAP Miareczkowanie to nic innego jak proces wstępnego ustawienia ciśnień w aparacie do leczenia bezdechu, ponieważ badanie poligraficzne nie daje odpowiedzi na temat optymalnego ciśnienia i ustala się je na drodze próby zwanej miareczkowaniem. Miareczkowanie jest prowadzone pod opieką zespołu Primula Clinic ale pacjent pozostaje w warunkach domowych. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, jednak należy zadbać o to by przed snem nie narażać się na czynniki, które mogłyby spowodować przekłamanie wyników. Wieczorem w noc pomiaru, nie należy pić alkoholu ani kawy, zażywać leków uspokajających ani nasennych (jeżeli nie zostało to skonsultowane z lekarzem).

Miareczkowanie CPAP: 300 zł