Poradnia Leczenia Zaburzeń Snu Grodzisk Mazowiecki

 

Poradnia świadczy usługi odpłatnie.

Mężczyzna śpiący pod białą pościelą
Lekarz trzymający urządzenie medyczne do badania nu
PORADNIA DIAGNOSTYKI I LECZENIA BEZDECHU SENNEGO

W ramach kompleksowej usługi diagnostyki i leczenia bezdechu sennego, Pacjent ma możliwość skorzystania z diagnostyki medycznej, pozwalającej na szybką ocenę charakteru zaburzeń snu.

OBTURACYJNY BEZDECH SENNY

Jest schorzeniem polegającym na wstrzymaniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe podczas snu. Powyższe wstrzymanie przepływu powietrza wynika z obturacji górnych dróg oddechowych czyli zapadania się języka i ścian gardła. Cechą charakterystyczną obturacyjnego bezdechu podczas snu jest zachowanie ruchów oddechowych mięśni klatki piersiowej i brzucha – chory próbuje oddychać, ale blokada dróg oddechowych nie pozwala na nabranie powietrza do płuc.

KONSEKWENCJA BEZDECHU SENNEGO

Konsekwencją bezdechu sennego są spadki saturacji krwi, co prowadzi do niedotlenienia mózgu. Powstaje wrażenie duszenia się i osoba chora na bezdech senny budzi się, co powoduje powrót akcji oddechowej. Z reguły wybudzenia są krótkie i nie są uświadamiane przez osobę chorą. Jednakże, pomimo braku świadomych wybudzeń, struktura snu osoby chorej na obturacyjny bezdech podczas snu jest zaburzona. Powoduje to zwiększone zmęczenie i ciągłą senność w czasie dnia. Chrapanie jest elementem bezdechu sennego jednak nie jest z nim tożsame. U osób cierpiących na bezdech senny z reguły występuje chrapanie, ale zależność odwrotna nie jest prawdziwa. Oznacza to, że osoba chrapiąca może, lecz nie musi cierpieć na bezdech podczas snu. Odgłos chrapania jest spowodowany wibracją tkanek miękkich w obrębie podniebienia i gardła, którą powoduje przepływ powietrza.