2 minut czytania

Kot, sen i serce.

Odruch Eulera – Liljestranda. Doświadczenia na kotach pomagają ludziom.

W 1946 roku Panowie Euler i Liljestrand opisali doświadczenie, w którym podawali kotom do oddychania mieszankę oddechową o niższej zawartości tlenu. Zauważono, iż u zwierzęcia poddanego takiej interwencji dochodzi do wzrostu ciśnienia w tętnicy płucnej (tętnica płucna jest to wielkie naczynie, które jako jedyne uchodzi z prawej komory i prowadzi krew do płuc, gdzie ulega ona natlenowaniu). Po normalizacji stężenia tlenu w mieszaninie oddechowej ciśnienie wraca do normy [1].

Zjawisko zostało następnie potwierdzone w różnych badaniach, stwierdzono także, iż u osobnika poddawanego powtarzanym epizodom patologicznego niedotlenienia może dojść do utrwalenia wyższego ciśnienia w tętnicy płucnej [2].

Otóż u osób z obturacyjnym bezdechem sennym (skrótowo i „nienaukowo” pisząc – bardzo chrapiących w nocy) dochodzi do powtarzanych bezdechów – co noc. Bezdech to co najmniej 10 sekundowa pauza w oddychaniu. Takich bezdechów potrafi być nawet 100 w ciągu godziny. To doprowadza do powtarzania zjawiska zbadanego u kotów. Kilka razy w nocy na podstawie odruchu Eulera – Liljestranda wzrasta ciśnienie w tętnicy płucnej, a następnie się normalizuje.

Po miesiącach – latach trwania powtarzanych bezdechów – czyli epizodów niedotlenienia – dochodzi do utrwalenia nadciśnienia płucnego  (to może dotyczyć nawet 40% chorych z bezdechem).

Z kolei osoby z podwyższonym ciśnieniem płucnym mają wyższe ryzyko szeregu powikłań – w tym zaburzeń rytmu serca, a przede wszystkim migotania przedsionków [3].

I właśnie dlatego wiemy, że nasz chrapiący mąż, tata, dziadek powinien zadbać o siebie, schudnąć, wysypiać się i leczyć bezdech, gdyż lecząc bezdech – leczysz serce. I to jest prawdziwa medycyna holistyczna. Od doświadczenia na kotach do migotania przedsionków i zdrowszego życia.

Paweł Basiukiewicz.

[1] Von Euler US, Liljestrand G. Observations on the pulmonary arterial blood pressure in the cat. Acta Physiol Scand. 1946;12:301–320.

[2] Nattie, Bartlett, Johnson. Pulmonary Hypertension and Right Ventricular Hypertrophy Caused by Intermittent Hypoxia and Hypercapnia in the Rat; Am Rev Respir Dis; 1978, 118; 653-58.

[3] Kanmanthareddy A, Reddy YM, Boolani H, Duthuluru S, Pillarisetti J, Vallakati A, Bommana S, Atkins D, Williamson T, Lakkireddy D. Incidence, predictors, and clinical course of atrial tachyarrhythmias in patients with pulmonary hypertension. J Interv Card Electrophysiol. 2014 Oct;41(1):9-14. doi: 10.1007/s10840-014-9928-5. Epub 2014 Jul 9. PMID: 25005454.

PODOBNE TREŚCI

Schizofrenia. Rozszczepienie umysłu.

14 września 2023 r. Światowy dzień chorych na schizofrenię. Rozpad. Czy pamiętasz z lekcji fizyki pojęcie "rozszczepienia jądra atomowego" ? Jądro atomowe pierwiastka ulega bezpowrotnemu rozpadowi, znika i powstają co najmniej...

czytaj dalej